Planowanie dnia to doskonały sposób, by zmniejszyć lęki i stres, bo daje Ci poczucie kontroli nad własnym życiem. Pozwala także dokonać obserwacji, bo częściej zauważasz sytuacje stresujące, gdy masz świadomość „rozpiski” swojego dnia i ją analizujesz, a więc być może uda Ci się ich unikać.

Zbyt często, gdy jesteśmy zestresowani, unikamy organizacji i planowania.  Chociaż wydaje się to dobrym pomysłem, ponieważ czujesz, że nie masz czasu na zrobienie jeszcze jednej rzeczy, możesz w rzeczywistości zwiększyć stres, nie przejmując kontroli w ten prosty sposób.

Kiedy porządkujesz swoje biurko, łatwiej jest Ci znaleźć rzeczy, które mogą natychmiast zmniejszyć Twój poziom niepokoju.  Prawdopodobnie już przekonałeś się, że to prawda.

Tak więc, gdy jesteś w dużym stresie, powinieneś zatrzymać się i posprzątać swoje miejsce pracy, aby pozwolić sobie na większą kontrolę – ponieważ będziesz.

Na początku może to sprawić, że poczujesz się bardziej zestresowany, gdy odkryjesz rzeczy, o których niekoniecznie musisz pamiętać, ale kiedy zaczniesz tworzyć system organizacji, poczujesz się bardziej na szczycie rzeczy, które musisz osiągnąć.

 Oto kilka prostych wskazówek dotyczących organizacji i planowania, które pomogą Ci znaleźć system, który najlepiej Ci odpowiada:

  • Foldery plików — gdy masz rzeczy, które musisz uporządkować i ukończyć zgodnie z określonym harmonogramem, możesz mieć kilka folderów plików, aby to wszystko uporządkować.  Niektórzy ludzie lubią mieć określone kolory folderów dla określonych poziomów priorytetu.  Na przykład, jeśli rzeczy są bardzo ważne i muszą być zrobione dzisiaj, mogą trafić do zielonego folderu.  Lub jeśli możesz to zrobić później, mogą przejść do żółtego folderu plików.  A gdy wykonasz wszystkie rzeczy w zielonym folderze, możesz przejść do innych folderów.
  • Miej małe pudełeczko – zamiast po prostu rzucać rzeczy na stosy w domu lub biurze, powinieneś mieć pudełeczko, które pomieści wszystkie rzeczy, którymi należy się zająć.  Ale trik polega na tym, że jak tylko dostaniesz nowe rzeczy do włożenia do tego pudełka, musisz sobie z tym poradzić.  W razie potrzeby należy go posortować do teczki, wyrzucić lub umieścić w szafce.  Pomoże Ci to w zarządzaniu listą „Do zrobienia”, a ponadto pomoże Ci najpierw zająć się najważniejszymi sprawami.
  • Korzystaj z kalendarza – nie ma znaczenia, czy Twój kalendarz jest kalendarzem papierowym, czy zaawansowanym technologicznie PDA, upewnij się, że zapisujesz rzeczy, które musisz zrobić i kiedy mają być zrobione.  Pomoże Ci to zobaczyć, kiedy musisz odmówić nowym projektom lub kiedy możesz potrzebować poprosić o pomoc, aby załatwić sprawy na czas.  Jeśli chcesz, możesz również ustalić dla siebie krótsze terminy, aby zapewnić terminowe wykonanie zadań.

To, co robisz, kiedy tworzysz system organizacji, to opróżnianie umysłu z rzeczy, które musisz zrobić.

Gdy masz już wdrożony system, któremu ufasz, możesz uwolnić się od otaczającego Cię niepokoju, niezależnie od tego, czy jesteś na dobrej drodze, czy nie – już będziesz wiedział.