Około 120 km na południe od Poznania rozlokował się Ostrów Wielkopolski. To wcale niemałe miasto jest częścią aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Pomimo wielu atrakcji jakie znajdują się w mieście i w okolicy nie jest popularny wśród turystów. A szkoda, bo ma bardzo wiele do zaproponowania. Są to zarówno walory przyrodnicze miasta i okolic jak również ciekawe obiekty historyczne i współczesne miejsca kulturalno-rozrywkowe.

Prosta droga

Ostrów Wielkopolski leży na przecięciu szlaków kolejowych i drogowych. Tutaj krzyżują się szlaki kolejowe z Łodzi do Wrocławia i z Poznania do Katowic. Miasto słynie oczywiście z tego, że jest bardzo ważnym węzłem kolejowym. Tradycje związane z koleją dotyczą też produkcji wagonów kolejowych w tutejszej fabryce „Wagon”. Główny deptak miasta to oczywiście ulica Kolejowa.

Do Ostrowa dojedziemy więc prostą drogą, a na przyjezdnych czeka spora baza hotelowa ze słynnym Hotelem Komeda na czele. Warto wspomnieć, że słynny muzyk jazzowy zdawał tutaj maturę. Komeda to także nazwa miejscowego kina, miejsca wyjątkowego i nieprzypominającego dzisiejszych multipleksów. Jest to prawdziwe kino z duszą i charakterem. Starszy wystrój, szatnia i kasa biletowa wprowadzają klimat jak z dawnych lat. Sala kina Komeda jest także miejscem rozmaitych występów artystycznych.

Żużel i Piaski

Życie sportowe Ostrowa Wielkopolskiego niewątpliwie jest związane ze sportem żużlowym. Stadion, stanowiący arenę żużlowych rozgrywek jest obiektem, którego pozazdrościć mogą także większe miasta. Latem sportowcy ćwiczą na stadionie w ciągu całego tygodnia. Mecze żużlowe najczęściej odbywają się w niedzielę. Jest to niezwykłe doświadczenie móc uczestniczyć w takim sportowym spotkaniu jako obserwator bądź kibic. Niewątpliwie oprócz zmysłu wzroku, czynnie uczestniczą w żużlowym spotkaniu zmysły słuchu i węchu. Zdecydowanie warto choć raz w życiu wybrać się na taki żużlowy mecz.

Wspominając o lecie warto zarekomendować zalew Piaski-Szczygliczka. Jest to Ośrodek Sportu i Rekreacji z urokliwym zalewem i piaszczystą plażą. Można tutaj plażować oraz wypożyczyć kajaki, łódki lub wodne rowery. Pobliski Park Olbrzymich Owadów jest świetną atrakcją dla dzieci. Obszar leśny Parku Piaski-Szczygliczka to idealne miejsce na przejażdżkę rowerem bądź rolkami. W letnie weekendy nad zalew można dojechać specjalną ciuchcią wyjeżdżającą z ostrowskiego Rynku.

Zielony Rynek i Jordanki

Ostrowski Ratusz kryje w swym wnętrzu zbiory Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Dzięki możliwości zwiedzania 3D możemy pospacerować uliczkami dawnego miasta. Rynek to serce miasta i tutaj w najważniejszym miejscu siedzi na swojej ławeczce pan Rowiński. Rzeźba przedstawia pierwszego prezydenta miasta Ostrowa. Rynek zaczyna tętnić życiem wieczorem. Zjemy tu pyszne lody i usiądziemy w jednym z wielu ogródków.

W pobliżu Rynku znajduje się Plac 23 stycznia z piękną fontanną i ławeczkami. Z powodu dużej ilości zieleni znajdującej się na placu zwany jest Zielonym Rynkiem. Idealne miejsce pełne spokoju i harmonii znajdujące się w samym centrum miasta. Ostrów Wielopolski to też Jordanki i Park Miejski z tężnią solankową i amfiteatrem. Wszystkie te atrakcje znajdują się bisko siebie i są w zasięgu relaksującego spaceru. Ogromny plac zabaw na Jordankach, to miejsce, w którym dzieci znajdą wszelkie karuzele, huśtawki a nawet piramidę do wspinaczki.

Co jeszcze warto zobaczyć

Ostrów Wielkopolski to także obiekty sakralne, z których na pierwszy plan wysuwa się konkatedra św. Stanisława Biskupa z 55-metrową wieżą. Piękną świątynią jest kościół NMP z późnobarokowym wnętrzem. Obrazy świętych i błogosławionych znajdziemy w kościele św. Antoniego.

W Ostrowie znajduje się cmentarz, który został założony pod koniec XVIII w. i jest jednym  najstarszych cmentarzy w naszym kraju. W czasach zaborów Stary Cmentarz był miejscem, w którym Polacy mogli dokonywać legalnych patriotycznych manifestacji.

Będąc w Ostrowie warto zobaczyć synagogę, której budynek przeszedł w ostatnich latach duży remont. Wieże synagogi mogą kojarzyć się z architekturą islamską. Obecnie ten jeden z ważniejszych ostrowskich zabytków jest wykorzystywany jako miejsce wystaw oraz koncertów i funkcjonuje pod nazwą Forum Synagoga.

Ostrów Wielkopolski to miasto z niepowtarzalnym klimatem, architekturą i tradycjami. Warto tu przyjechać i poczuć jego klimat. Nieco spokojne, trochę tajemnicze, sprzyjające relaksowi i kreatywności jest świetnym pomysłem na weekend o każdej porze roku.