Stolica Wielkopolski przyciąga swoją historią i zabytkami, którym warto się uważniej przyjrzeć. Czym zachwyca Poznań? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Poznań i jego miejsce na mapie kraju

Poznań leży w środkowej części Wielkopolski i jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich nad Wartą. To obowiązkowy punkt w programie historycznej wycieczki śladami pierwszych Piastów oraz miasto, które cieszycie wielkim powodzeniem wśród miłośników kultury i sztuki. To tu odbywa się wiele ważnych wydarzeń muzycznych, to tu znajduje się słynna Malta, znana doskonale miłośnikom sztuki teatralnej. Współczesny Poznań jest też ważnym ośrodkiem akademickim, a na tutejszych uczelniach studiuje młodzież z całej Polski. Miasto to zostało również docenione przez turystów, którzy coraz chętniej wędrują śladem poznańskich zabytków i poznają dzieje Wielkopolski.

Z kart historii. Poznań jako kolebka państwa polskiego

Kto chce poznać losy pierwszych Piastów i zobaczyć miejsca, w których rodziło się państwo polskie, ten koniecznie powinien odwiedzić Poznań. Dlaczego? Bo człowiek pojawił się tu około10 tysięcy lat temu, dzięki czemu w rejonie wielkopolskiej stolicy nie brakuje ważnych stanowisk archeologicznych. Dzieje miasta Poznania zaczynają się w początkach IX wieku, kiedy to na wyspach leżących w widłach Warty i Cybiny powstał niewielki gród, w którym zamieszkali: książę Mieszko I i jego żona, Dobrawa. To w Poznaniu powstało pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo. I choć Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę do Krakowa, Poznań utrzymał wysoką pozycję.

W połowie XIII wieku centrum Poznania przeniosło się z Ostrowa Tumskiego na lewy brzeg Warty, gdzie miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać. W XIV i XV wieku miasto miało ogromne znaczenie, a na jego teren coraz chętniej zaglądali kupcy i rzemieślnicy z całego kraju. Na Ostrowie Tumskim biskup Jan Lubrański założył pierwszą na ziemiach polskich szkołę wyższą, a zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku ratusz stał się jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych w Europie. Ten pomyślny rozwój zahamowały burzliwe wydarzenia z XVII wieku, .in. wojna trzydziestoletnia i potop szwedzki. Później nastały czasy zaborów, a Poznań znalazł się pod rządami pruskimi. Mimo burzliwych wydarzeń z XIX i XX wieku, na terenie miasta wciąż można podziwiać wiele pięknych budowli. Gdzie warto się wybrać?

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Poznań jest miastem pełnym zabytków, a wycieczki po jego terenie będą dla wielu z nas wspaniałą lekcją historii. Zwiedzanie Poznania warto zacząć na terenie Ostrowa Tumskiego, znanego z bazyliki archikatedralnej św. Piotra i Pawła z grobami pierwszych polskich władców z rodu Piastów. Warto też zajrzeć do wnętrza dawnej Akademii Lubrańskiego, obecnie wykorzystywanej jako siedziba Muzeum Archeologicznego. Warto tu również zwrócić uwagę na kościół pw. NMP in Summo, zbudowany w miejscu dawnej rezydencji królewskiej.

W trakcie wycieczki po stolicy Wielkopolski trzeba też odwiedzić Stare Miasto, na terenie którego również czeka wiele pięknych budowli. Rynek z renesansowym ratuszem, pręgierz i domki budnicze – oto najważniejsze wizytówki poznańskiej starówki. Przy poznańskim rynku czeka też inna ciekawostka. To Muzeum Instrumentów Muzycznych – jedno z największych na świecie. Barokowy kościół farny, Wzgórze Przemysła z pozostałościami królewskiego zamku oraz pałac Działyńskich, obecnie wykorzystywany jako siedziba Polskiej Akademii Nauk – oto kolejne atrakcje, z których Poznań może być dumny.

Wśród innych poznańskich zabytków wyróżnia się kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego, będący najstarszą ceglaną świątynią w Polsce. Uwagę przyciąga również największa w Polsce Palmiarnia, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów – przyrodników. Jezioro Malta, cytadela z XIX wieku oraz galeria handlowa, znana jako Stary Browar również mają wielu fanów, zatem i im warto się przyjrzeć podczas zwiedzania Poznania.

Wycieczki po stolicy Wielkopolski to wspaniała przygoda oraz szansa na poszerzenie swojej wiedzy na temat początków państwa polskiego. To również okazja do spędzenia czasu wśród cennych zabytków, które swym pięknem mogą oczarować każdego.