Nadmiar kilogramów dla wielu ludzi może nie stanowić problemu wizerunkowego jednak wcześniej czy później wywoła u nich komplikacje zdrowotne. Otyłość degeneracyjnie wpływa na nasz organizm i jego funkcje. Z tego powodu powinniśmy podjąć odpowiednie kroki i zredukować zbędną tkankę tłuszczową.

Czym szybciej się na to zdecydujemy, tym dłuższe i pełniejsze będzie nasze życie. Sposobów na odchudzanie są setki ale tylko kilka jest bezpiecznych i godnych polecenia. Już na samym początku naszego planowania redukcji tkanki tłuszczowej dobrze jest sięgnąć do fachowej literatury. Sama dieta, to zdecydowanie za mało żeby osiągnąć zadowalający efekt.  Złotą zasadą prawidłowego odchudzania się, jest odpowiednie odżywianie w połączeniu z ruchem. Jeżeli podaż węglowodanów i tłuszczów będzie przewyższała nasz wysiłek energetyczny nie możemy spodziewać się cudów. Waga będzie stała w miejscu lub co gorsze, będzie rosła.

Roli ruchu w nie da się przecenić. To za jego sprawą poprawi się nasze samopoczucie, zwiększy wydolność organizmu a cały układ sercowo-naczyniowy będzie dużo bardziej wydajny. Jednak w dobie nowoczesnej medycyny można sięgnąć po inne środki niż tylko ruch i dieta. Wiele osób borykających się z nadwagą i otyłością decyduje się na operacje zmniejszenia żołądka. Jednak żeby zostać do niej zakwalifikowanym trzeba cieszyć się dobrym stanem zdrowia i samodzielnie bez pomocy chirurga zrzucić przed zabiegiem kilka lub kilkanaście kilogramów. Kolejnym rozwiązaniem z dziedziny medycznego wsparcie jest farmakologia. Istnieje sporo leków dzięki, którym zmienia się nasza przemiana materii i zmniejsza apetyt.

Powoduje to dość szybką redukcję masy ciała. Jednak i tutaj niezależnie od leku jaki przyjmujemy zalecane są diety niskoenergetyczne oraz duża ilość ruchu. Jak pokazują badania najlepsze leki, diety i wysiłek fizyczny niewiele zdziałają bez odpowiedniej motywacji. Osoba otyła musi chcieć schudnąć. Musi być do tego odpowiednio zmotywowana i przygotowana. Jeżeli ona sama nie uwierzy w sukces terapii, to jej realizacja jest z góry skazane na porażkę. Dużą rolę odgrywają tutaj bliscy i rodzina. Ich zadaniem jest wspieranie osoby decydujące się na zmianę trybu życia i unikanie ocen.

Tylko pozytywne wzmocnienia mają sens, natomiast słowa krytyki i negatywne komentarze  mogą spowodować zniechęcenie i poddanie się osoby otyłej.