Samochód – dla jednych ulubiony członek rodziny, dla innych środek transportu czy narzędzie robocze. Niezależnie od przeznaczenia, każdy kierowca powinien wiedzieć, jak dbać o samochód, aby służył nam długo i zawsze był sprawny.

Silnik samochodu – jak o niego zadbać?

Silnik samochodowy to ta część pod maską, gdzie dochodzi do spalania paliwa. Innymi słowy jest to element złożony z wielu podzespołów, który wytwarza moc przekazywaną później na skrzynię biegów, a dalej – na koła. W silniku mamy wiele obciążonych oraz trących się o siebie części. W przypadku awarii z pomocą przychodzi autoserwis Michała Kuty. Jak jednak uniknąć usterki?

Wymiana oleju samochodowego – wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta

Pierwszym krokiem do prawidłowej eksploatacji samochodu jest wybór odpowiedniego oleju silnikowego. Zapewnia on bowiem prawidłową pracę wszystkich elementów bloków silnika. Odpowiada m.in. za rozprowadzanie i odprowadzanie ciepła, a także niweluje tarcie oraz oczyszcza miejsca kluczowe z opiłków i innych brudów. Niewymieniony olej powoduje wiele usterek, a w rezultacie może prowadzić do poważnych uszkodzeń. W każdej instrukcji samochodowej znajdziemy zalecenia dotyczące tego, jak często wymieniać olej. Ogólna zasada mówi jednak, że powinno być to robione co 10-15 tysięcy kilometrów.

Kolejny aspekt dotyczy uruchamiania i wyłączania samochodu. Zanim skorzystamy z pełnych możliwości naszego auta, rozgrzejmy jego silnik. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że olej dobrze rozprowadził się po silniku i nie grozi mu żadne zatarcie. Jeżeli nasz pojazd posiada turbinę, weźmy pod uwagę schłodzenie jej po dłuższej trasie. W przeciwnym razie element może ulec zatarciu. Jak to zrobić? Ostatnie kilkanaście kilometrów naszej trasy pokonujmy bez wkręcania silnika na wysokie obroty, a po dojechaniu do celu odczekajmy chwilę zanim zgasimy samochód.

Paliwo – kluczowe dla silnika

Nowoczesne silniki są wyjątkowo wrażliwe na jakość paliwa. Szczególnie, jeżeli mowa o tych wysokoprężnych. Jest to rezultat skomplikowanych technologii, które dbają o jego jak najbardziej efektywne oraz ekologiczne spalanie. Innowacji wcale nie należy się jednak bać. Wystarczy, że będziemy korzystać ze stacji paliw, które regularnie sprawdzają jakość paliwa.

Tankowanie samochodu – wyłącznie ze sprawdzonych źródeł

Co ciekawe, zagrożeniem dla żywotności silnika może być nie tylko złej jakości paliwo, ale także zła infrastruktura stacji benzynowej. Stare, zniszczone i brudne zbiorniki mogą oddawać do paliwa drobne zanieczyszczenia, a te w następstwie mogą trafić do naszego baku. Pomimo tego, że o ich wyłapywanie dba filtr paliwa, po dłuższym czasie obcowania z brudem może on zawieźć i doprowadzić do uszkodzenia układu olejowego.

Dobre paliwo ma największe znaczenie zimą, kiedy jego parametry zależą od rodzaju dodatków uszlachetniających.

Rozrząd – dlaczego jest tak ważny?

Rozrząd to zazwyczaj łańcuch lub pasek. Za pomocą układu kół pasowych, przekazuje on ruch obrotowy wału korbowego silnika na wałki rozrządu sterujące zaworami, tzw. pompę wody oraz skrzynię biegów. W momencie, kiedy pasek się zerwie, mamy do czynienia z desynchronizacją elementów. Niespójna praca podzespołów może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia silnika. Pomimo tego, że wymiana rozrządu jest zazwyczaj kosztowna zarówno pod względem kosztów elementów, jak i wymiany, warto zainwestować w ten ruch.

Rozrząd w samochodzie – pamiętaj o jego wymianie

Jeżeli po zakupie samochodu używanego, nie mamy rzetelnej informacji dotyczącej wymiany rozrządu, warto zrobić to od razu, profilaktycznie. Jeżeli mowa o częstotliwości, z jaką należy tego dokonywać, wszystko zależy od marki oraz typu pojazdu. Dokładny czas powinien znaleźć się w instrukcji obsługi samochodu. Na ogół zaleca się wymianę elementu co 5-10 lat jazdy lub co 100-120 tysięcy kilometrów. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę w samochodzie?

Pomimo tego, że silnik jest najważniejszym elementem samochodu, nie jest on jedyny. Uwagę należy zwrócić też na zawieszenie samochodu. Najczęściej mówimy tu o wymianie wahaczy czy tulei.

Nowa tarcza hamulcowa – część eksploatacyjna każdego samochodu

Nie bez znaczenia pozostaje także wymiana tarczy i klocków samochodowych. Co jeszcze jest ważne?

  • Karoseria. Dbanie o karoserię to nie tylko kwestia wyglądu samochodu, ale także zabezpieczenie do przed zbyt wczesnymi awariami.
  • Klimatyzacja. System ten należy regularnie czyścić i odgrzybiać. Nie możemy zapominać też o uzupełnianiu czynnika chłodzącego. Niesprawna klimatyzacja może być przyczyną wielu innych problemów technicznych.
  • Akumulator. Prawidłowa eksploatacja akumulatora jest niezwykle ważna. Bez urządzenia nie uruchomimy bowiem samochodu.

Autoserwis Michała Kuty – skorzystaj z naszych usług!

Prawidłowa eksploatacja samochodu to klucz do długiego użytkowania pojazdu, bez awarii. W każdym samochodzie, zarówno młodszym i starszym może zadziać się jednak coś niespodziewanego. Najczęściej zdarza się to podczas pokonywania dłuższej trasy. Jeżeli również Ciebie spotka taka sytuacja, służymy pomocą! Autoserwis Michała Kuty to gwarancja szybkiej pomocy w Poznaniu i jego okolicach. Posiadamy rozbudowaną flotę samochodową, która jest przygotowana na każdą sytuację. Nasza oferta obejmuje auto hol, transport pojazdu na lawecie, usługi holownikiem, a także i usługę warsztatową. Oferujemy transport samochodów osobowych, koparek, maszyn czy wózków widłowych.

Twój samochód uległ awarii podczas jazdy? Skontaktuj się z nami!

Kuta Autoserwis
ul. Karpacka 10
60-415 Poznań

Warsztat: +48 881 673 882

Kontakt