Zrozumienie objawów i oznak zarówno depresji, jak i lęku jest podstawowym pierwszym krokiem w leczeniu tych schorzeń psychicznych.  Leczenie depresji i lęku nie jest możliwe, dopóki problem nie zostanie rozpoznany, a biorąc pod uwagę wpływ, jaki każdy stan może mieć na życie danej osoby, zauważenie, że istnieje problem, jest absolutnie niezbędne.

Oznaki niepokoju

Niepokój może objawiać się na wiele różnych sposobów.  Od ogólnego uczucia niepokoju po fobie dotyczące konkretnych rzeczy, wyzwalacz lęku może się znacznie różnić.  Ale objawy są podobne we wszystkich przypadkach i mogą obejmować:

Uczucia bardzo podobne do zawału serca.  Kołatanie serca, przyspieszone bicie serca, bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem są możliwe.  Objawy ataku lękowego mogą być bardzo podobne do objawów zawału serca:
– Zimne poty Trudności ze snem
 – Nagłe uczucie zagłady, strachu lub zbliżającej się śmierci Problemy z żołądkiem i jelitami

W szczególnie ciężkich przypadkach poszkodowany może doświadczyć tak zwanego ataku paniki.  Jest to niesamowicie przerażające doświadczenie dla osoby, która z tego korzysta, zwłaszcza jeśli osoba mieszka sama.  Prowadzi to do tego, że cierpiący dokłada wszelkich starań, aby uniknąć wszystkiego, co może wywołać atak paniki.  Prawie wszystko może być wyzwalaczem, łącznie ze strachem przed kolejnym atakiem paniki!  Ale ostatecznie wszystko to prowadzi do tego samego efektu końcowego – izolacji.  Izolacja od ludzi, od doświadczeń i świata zewnętrznego.  To poczucie izolacji i strachu prowadzi do – zgadłeś – depresji.

Oznaki depresji

Podczas gdy każdy czuje się od czasu do czasu „przygnębiony” lub „przygnębiony”, prawdziwa depresja jest o rząd wielkości gorsza.  Nic nie wydaje się właściwe;  nic nie daje poszkodowanemu żadnej nadziei. Depresja może prowadzić do samobójstwa, zabójstwa, nadużywania narkotyków i innych zachowań antyspołecznych.  Znajomość oznak depresji jest bardzo ważna, szczególnie w przypadku innych stanów psychicznych, takich jak lęk.  Niektóre z najczęstszych objawów depresji to:
– Utrata zainteresowania hobby, zajęciami rekreacyjnymi i innymi czynnościami, które kiedyś dawały przyjemność.
– Uczucia smutku, które trwają dłużej niż tydzień lub dwa
– Beznadziejność i poczucie winy bez powodu
– Myśli lub działania samobójcze, pragnienie śmierci
– Zmiana nawyków żywieniowych, zwiększona lub zmniejszona
– Pragnienie izolacji, samotności lub po prostu „zostawienia w spokoju” przez osoby, które wcześniej były ważne dla chorego

Leczenie lęku i depresji

Lęk i depresja są bardzo realnymi i poważnymi chorobami psychicznymi.  Na szczęście niepokój i depresję można skutecznie leczyć – ale tylko wtedy, gdy objawy i oznaki zostaną rozpoznane i pp.

Poradnictwo, leki i psychoterapia mogą pomóc cierpiącemu wydostać się z błędnej synergii między lękiem a depresją i przywrócić swoje życie na właściwe tory.  Próba samodzielnego przepracowania go, zwłaszcza jeśli cierpisz na duet depresji i lęku, nie jest zalecana.  Samotność i izolacja z tymi chorobami to połowa problemu!