Zobowiązania hipoteczne dotyczą większości Polaków. Posiadanie własnej nieruchomości w praktyce wiąże się z koniecznością zgromadzenia środków, stanowiących wkład własny oraz kredytowanie pozostałej części kwoty domu lub mieszkania. Kilkanaście lat temu niezwykle często stosowanym rozwiązaniem stało się przyznawanie kredytów hipotecznych w walucie franka szwajcarskiego bez informowania kredytobiorców w zakresie zmienności kursu CHF, a także opłat dodatkowych, związanych z udzieleniem kredytowania.

Sprawy frankowiczów – małe druczki w umowach

Problemem w kwestii umów o finansowanie przez bank zakupu nieruchomości (umowy kredytów hipotecznych) były niejasności, wynikające z niedostatecznego poinformowania klientów w zakresie następstw decyzji uzyskania finansowania w walucie CHF. Frank szwajcarski był w owym czasie na wyjątkowo niskim poziomie, dlatego kredyty hipoteczne prezentowały bardzo atrakcyjne warunki spłaty. Kwota udzielanego kredytu mogła być znacznie wyższa niż w przypadku zobowiązania w złotówkach. Frank szwajcarski i jego niski kurs sprawiły, że wielu kredytobiorców wzięło wyższy kredyt, o czym pracownicy banków nie zawsze informowali ze względu głównie na prowizję za udzielenie kredytu, liczoną od jego kwoty. Małymi druczkami w umowach zawierano klauzule, niekoniecznie korzystne dla klientów. Po latach, gdy kurs franka zaczął znacznie rosnąć, a raty kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich wzrosły nierzadko dwukrotnie frankowicze zaczęli dochodzić swoich praw w nawiązaniu do praktyk instytucji finansowych w czasie podpisywania umów.

Pomoc frankowiczom – jakie środki?

Wielu frankowiczów zwróciło się o pomoc do prawników. Kancelarie adwokackie specjalizują się w sprawach frankowiczów, reprezentując ich w postępowaniu, udzielając porad prawnych oraz pomagając w prowadzeniu korespondencji z organami sądowymi, finansowymi oraz apelacyjnymi. Doświadczeni prawnicy, specjalizujący się w procesach frankowiczów doradzają wystąpienie na drogę przewodu sądowego, przytaczając statystyki. Większość frankowiczów wygrywa procesy z instytucjami finansowymi. Można zatem procesować się z bankiem, co ma duże szanse powodzenia lub pójść na ugodę. Obydwie sytuacje mają swoje uzasadnienia i w niektórych przypadkach większą słuszność. Warto starać się o pomoc frankowiczom Poznań prawnika, by dowiedzieć się, które rozwiązanie jest bardziej dopasowane do naszych potrzeb. Sprawy frankowiczów w Poznaniu prowadzone są z ogromnym zaangażowaniem zarówno pod kątem wygranej w procesie jak i w celu ustanowienia ugody.

Sprawy frankowiczów – ugoda czy proces sądowy?

Sprawa sądowa jest długotrwałym, wieloetapowym postępowaniem, które niesie za sobą wiele miesięcy, a nawet lat oczekiwania na decyzję wymiaru sprawiedliwości. Większość frankowiczów w efekcie dotychczas odbywających się procesów uzyskało pozytywne decyzje sądów, pozwalające na osiągnięcie swoich założeń jednak nie zawsze tak długi czas procesu jest dla frankowicza korzystny. Czasem opłacalne jest pójście na ugodę z bankiem zwłaszcza, jeśli instytucja proponuje uczciwe warunki. Dziś możliwością dla frankowiczów jest przewalutowanie swoich zobowiązań na złotówki. W zależności od instytucji bank może zaoferować przewalutowanie całości zobowiązania lub części, pozostałej do spłaty. Koszty pozostałe pozostają najczęściej podzielone pomiędzy instytucję, a klienta. Ugoda z bankiem pozwala na wypracowanie rozwiązania, korzystnego dla obydwu stron. W sytuacji wielu frankowiczów jest to najbardziej rozsądne wyjście z trudnej sytuacji.